Poradnik

1. Wstęp.
W tym poradniku wyjaśnię  którą wybrać wykładzinę (często nazywaną potocznie gumolitem lub gumoleum), jakie zastosować wykończenie na ścianę w trakcie montażu, jakich narzędzi użyć, oraz dlaczego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża. W poradniku przejdziemy od pomysłu poprzez zakup aż do końcowej realizacji.  Odpowiem również na na pytania, które często są zadawane odnośnie tematu zakupu oraz położenia wykładziny.
2. Gdzie zakupić wykładzinę i niezbędną chemię budowlaną?
Jeśli nie posiadamy samochodu dostawczego to przy zakupie wykładziny oraz innych materiałów, warto uwzględnić sklep, hurtownię lub innego dystrybutora jak najbliżej miejsca w którym będą przeprowadzanie prace instalatorskie. Podejmując taki krok możemy zminimalizować koszt dostawy oraz czas oczekiwania na transport. Pamiętajmy o tej zasadzie przy wyszukiwaniu specjalistycznej firmy w internecie. Wyszukując dostawcę lub usługodawcę wpisując frazy, uwzględnijmy lokalizację jak najbliżej miejsca budowy. Wpisujmy w wyszukiwarkę miejsce i rodzaj usługi np. „montaż wykładzin Katowice” lub „układanie wykładziny Sosnowiec” , ponieważ wpisując zbyt ogólnikowe wyrażenia np. „układanie wykładzin” może być tak ze natrafiamy na firmę, przykładowo ze Szczecina, sami przykładowo mieszkając w Zakopanem. Jest to ważna wskazówka, którą warto zapamiętać.

3. Jakich narzędzi potrzebujemy do przygotowania podłoża?
Do szpachlowania ubytków będziemy potrzebować pacy, szpachelki, młotka i przecinaka (do skucia ewentualnych nierówności) i wiadra. Natomiast do wylania masy samopoziomującej będziemy potrzebowali  mieszadła, hoboków (specjalne pojemniki do mieszania wylewki z wodą),  wiadra z dozownikiem,  rakli do rozprowadzania masy samopoziomującej oraz wałka do gruntu i wałka do odpowietrzenia wylewki.
4. Jakich narzędzi potrzebujemy do montażu wykładziny?
Podstawowe i niezbędne narzędzia to: para noży – hakowy i trapezowy, najlepiej z wymiennymi ostrzami, taśma miernicza, liniał (prosta listwa od której będziemy docinać wykładzinę), szpachelka do rozprowadzania kleju na posadzce, nagrzewnica do podgrzania wykładziny przy obróbce a w późniejszym etapie zgrzewaniu łączeń, walec lub deska dociskowa, szlifierka podłogowa.  Jeżeli mamy zamiar montować listy przyścienne lub progowe niezbędne są także narzędzia typu: młotek, przecinak, wiertarka udarowa oraz wkrętarka wraz ze szlifierką kątową.
5. Jakiego materiału potrzebujemy do rozprowadzania mas samopoziomujących?
Oczywiście wylewka samopoziomująca (Novoplan 21, Planolit 315, Uzin 145), masa szpachlowa (Nivorapid, Uzin 182)  w celu uzupełnienia mikroszczelin, dziur i innych nierówności, grunt do podłoża (Mapei, Uzin).
6. Wylanie masy samopoziomującej.
Podłoże należy starannie oczyścić z wszelkich zabrudzeń, następnie rozprowadzamy środek gruntujący na całej powierzchni np. wałkiem malarskim. Po odczekaniu aż środek gruntujący nabierze odpowiednich właściwości sprawdzamy czy występują na powierzchni posadzki szczeliny, wgłębienia i inne nierówności. Po zaszpachlowaniu ubytków należy poczekać aż masa szpachlowa stwardnieje. Kolejnym krokiem będzie rozprowadzenie środka gruntującego na szpachlowanych powierzchniach. Ponownie należy odczekać do momentu gdy grunt nabierze odpowiednich właściwości. Teraz możemy przystąpić do wylania masy samopoziomującej. Standardowo na jeden worek masy 23-25 kg wlewamy od 5,5 do 6,5 litra wody (chyba że producent zaleci inaczej) i dobrze mieszamy. Masę samopoziomującą rozprowadzamy po powierzchni specjalną raklą do wylewek samopoziomujących. Odpowietrzenie robimy specjalnym plastikowym wałkiem z kolcami przeznaczonym do tego celu. Po upływie 24 godzin, jeżeli w pomieszczeniu jest stała, dodatnia temperatura i nie występuje wilgoć lub inne uboczne warunki atmosferyczne, przystępujemy wtedy do szlifowania całej wylanej powierzchni, następnie oczyszczamy ją ponownie i sprawdzamy czy nadal nie ma ubytków w podłożu. Jeżeli takie występują nadal, powtarzamy czynność dotyczącą szpachlowania powierzchni opisaną wyżej. Szpachlowanie miejsca po wyschnięciu masy szlifujemy papierem ściernym i kolejny raz na wyszlifowane miejsca rozprowadzamy środek gruntujący. Uzyskaliśmy idealnie przygotowaną posadzkę pod wykładzinę i możemy teraz przystąpić do montażu wykładziny.
7. Jakiego materiału potrzebujemy do instalacji wykładzin?
Wykładzina PCW lub dywanowa (Tarkett, Gamrat lub Gerflor), klej do wykładzin (np: Mapecryl, Uzin 418, Uzin 2000, Murexin) lub taśmy samoprzylepne (opcja w przypadku klejenia tylko łączeń), sznur spawalniczy do zgrzewania łączeń, listwy przyścienne (w przypadku braku wywinięć wykładziny na ścianę), listwy progowe.
8. Ile potrzebujemy wykładziny?
Należy pamiętać przy zakupie wykładziny, że zawsze potrzebujemy większą ilość niż  wynosi powierzchnia płaska pomieszczenia. Przykład:  jeżeli mamy pomieszczenie 5m2 x 5m2 to uwzględniając wywinięcie wykładziny na ścianę 10cm musimy zakupić wykładzinę o wymiarze 5,30m2 x 5,30m2, uwzględniając także przy tym wszelkie wnęki, w tym głębokość wnęk drzwiowych.

Pamiętaj o dokładnym rozmierzeniu pomieszczenia z uwzględnieniem wszystkich wnęk  i zapasu wykładziny na przycięcie.

9. Wymagane warunki.
Instalację wykładzin powinno się przeprowadzać gdy zakończone są niemalże wszystkie inne prace budowlane, ponieważ mogłoby to powodować utrudnienia uniemożliwiające prawidłowy montaż wykładziny. Pamiętajmy również o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniach która powinna być w przedziale od 17-25 stopni C, oraz temperaturze podłoża która powinna wynosić od 15-22 stopni C. Podłoże powinno być  gładkie, czyste i niepylące. Zrolowaną wykładzinę trzeba wcześniej dociąć na odpowiedni wymiar i  zostawić na około 24h w pomieszczeniu. Taki zabieg pozwoli nam pozbyć się ewentualnych odkształceń.

Pamiętaj o wyłączeniu z ruchu osobowego pomieszczeń w których przeprowadzamy nasze prace.

10. Instalacja wykładziny.
Opis montażu wykładziny w jednym kolorze z wywinięciem na ścianę 10cm. Przed instalacją wykładziny należy upewnić się czy temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosi ok. 15°C i czy podłoże nie jest zawilgocone. Pamiętajmy również że należy zachować w pomieszczeniu arkusze z tej samej partii wykładziny (lub przybliżone) w celu uniknięcia różnic w odcieniach koloru. Po rozmierzeniu (pamiętajmy o zapasie!), przycięciu i rozłożeniu w pomieszczeniu wykładziny (zaleca się rozłożyć w celach adaptacyjnych wykładzinę kilka lub kilkanaście godzin przed wykonaniem prac instalatorskich w pomieszczeniu) przystępujemy do rozprowadzenia specjalnego kleju. W tym celu składamy na pół, wierzchnią stroną do góry wszystkie arkusze wykładziny, które wcześniej rozłożyliśmy w pomieszczeniu i przystępujemy do oczyszczenia a później do smarowania klejem powierzchni ścian na cokołach oraz powierzchni posadzki. Po odczekaniu od kilku do kilkunastu minut, upewniwszy się że klej nabrał odpowiednich właściwości możemy przystąpić do zakrycia wykładziną odkrytej wcześniej powierzchni i starannego dociśnięcia jej specjalnym walcem  dociskowym. Identycznie postępujemy z drugą połową arkuszy wykładzin. Przystępujemy do obróbki wykładziny na cokołach. Wykładzinę na cokołach obrabiamy na gorąco (używamy nagrzewnicy lub butli z LPG), którą bez problemu kupimy w większości marketów budowlanych. Po przycięciu narożników wewnętrznych jak i zewnętrznych pozostało nam jeszcze uszczelnienie wykładziny we wszystkich punktach łączących. Szerokość rolki wykładziny PCW zazwyczaj wynosi 2m, więc naturalną rzeczą jest, że nie unikniemy szczelin na naszej posadzce, gdzie zamontowaliśmy właśnie wykładzinę. Dostępne miejsca łączymy nagrzewnicą wtapiając specjalny sznur (spawanie wykładziny) a miejsca trudno dostępne uzupełniamy silikonem sanitarnym w odpowiednim kolorze. Zabieg ten ma na celu uszczelnienie wykładziny na całej jej powierzchni, tak aby posadzka tworzyła jednolitą nieprzepuszczającą wilgoci i  zabrudzeń całość.  Na koniec nadmiar wykładziny na cokole ścinamy, następnie nakładamy masę akrylową na wcześniej ścięty cokół w celu uszczelnienia przed wilgocią i dla poprawienia wyglądu. Przy zakupie wykładziny o niskiej klasie ścieralności zaleca się dodatkowo nałożenie odpowiedniego środka konserwującego na całej powierzchni posadzki. W ten sposób zamontowana wykładzina odpowiednio eksploatowana będzie nam służyć przez szereg długich lat.

Pamiętaj aby skomplikowane prace instalacyjne powierzyć wykwalifikowanym fachowcom.

11. Jakie zastosować wykończenie na ścianę?
Istnieje kilka sposobów. Wykładzinę można wywinąć na ścianę 10cm, zamocować listwy przyścienne lub przyciąć wykładzinę na wymiar podłoża. O ile nie zamierzamy układać wykładziny w pomieszczeniach gdzie są określone kryteria wymagane przez sanepid (szpital, apteka, przychodnia, gabinet lekarski – wykładzina z wywinięciem na ścianę), to każdy z wyżej wymienionych  sposobów  montażu wykładziny wybrany przez nas będzie dobrym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że jeśli chcemy wywinąć wykładzinę na ścianę lub zamocować listwy, wszelkie ubytki i nierówności także na ścianie uniemożliwiające prawidłowy montaż należy zniwelować.
11. Wykończenie –  listwy progowe.
Łączenie wykładziny np. z płytkami gresowymi lub innym podłożem można idealnie przyciąć na wymiar. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli będzie to połączenie z pomieszczeniem, gdzie występuje stałe zawilgocenie (łazienka, ubikacja), możliwe jest także duże natężenie ruchu, musimy mieć na względzie to że wykładzina może z czasem ulec w tym miejscu odkształceniu lub uszkodzeniu. Zaleca się w celu uniknięcia takiej sytuacji montaż listwy progowej, która skutecznie zabezpieczy nam newralgiczne miejsce.
 12. Podsumowanie na koniec.
Jeśli po przeczytaniu tego poradnika nadal mają Państwo pytania związane z opisanym tematem, prosimy o wpisy w komentarzach a my w miarę wolnego czasu postaramy się na nie odpowiedzieć.
Zobacz też filmy YT 
Napisał: Admin.

 

*Poradnik na stronie ma charakter informacyjny. Prace opisane w poradniku należy powierzyć wykwalifikowanym specjalistom. Autor poradnika nie bierze odpowiedzialności za prace przeprowadzone na podstawie tekstu znajdującego się na stronie. Wszelkie kopiowanie zdjęć znajdujących się na stronie bez zgody autora jest zabronione.

16 Odpowiedzi. Strona Poradnik

 1. 18 lutego 2013
  23:04

  ~madzik

  oj przydało się, przydało

 2. 23 lutego 2013
  21:57

  Wiesław

  Czy kładziecie wykładziny w mieszkaniu w łazience? Jaka jest cena za metr kwadratowy położenia wykładziny?

 3. 4 czerwca 2013
  10:45

  łukasz

  witam, zamierzam położyć wykładzinę w kilku pomieszczeniach. Częściowo będzie to wykładzina dywanowa a częściowo pcv. Na posadzkach są stare kafle, stąd moje pytanie – czy można takie wykładziny przykleić bezpośrenio na kafle?

  • 22 czerwca 2013
   22:24

   admin

   Witam. Oczywiście można przykleić wykładzinę na kafle gresowe po wcześniejszym oczyszczeniu kafli z wszelkich zabrudzeń, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że wszelkie nierówności (fugi, pęknięcia) mogą być widoczne po położeniu wykładziny. Rozwiązań w tej sytuacji jest kilka: możemy skuć kafle i wylać masę samopoziomującą. Jeżeli podłoże jest stabilne to można wyrównać nierówności samą masą szpachlową. Trzeba jednak w tym przypadku ocenić samemu czy powierzchnia podłoża jest dla nas zadowalająca. Ostatni wariant to (podobnie jak w drugi przypadku) uzupełnienie nierówności masą szpachlową a w końcowym etapie wylanie masy samopoziomującej.

 4. 29 sierpnia 2013
  23:08

  Marek

  Czesc, czy wykładzinę lepiej kleić klejem czy na taśmę?

  • 3 września 2013
   11:22

   admin

   Witam, jeśli chodzi o duże powierzchnie obiektowe np. szpitale, szkoły, urzędy i inne to zaleca się klejenie wykładziny na całej powierzchni posadzki, natomiast jeżeli wykładzina będzie układana w domu czy mieszkaniu to obydwa sposoby klejenia są dobre. Pamiętać należy, że w/w sposoby mają swoje plusy i minusy: przy punktowym klejeniu taśmą mogą powstać miejscowo luźne fałdy w miejscach nieklejonych (np. od przesuwania mebli). Klejenie wykładziny na całej powierzchni gwarantuje stabilne podłoże, wziąć jednak trzeba pod uwagę, że za jakiś czas, gdy będziemy chcieli wymienić wykładzinę na nową, „starą” wtedy zniszczymy przy demontażu. Przy tej opcji istnieje jeszcze możliwość uszkodzenia podłoża podczas zrywania wykładziny. Warto więc dobrze zastanowić się nad różnymi możliwościami przed podjęciem właściwej decyzji. Pozdrawiam

 5. 17 grudnia 2013
  21:15

  adek

  Mam pytanie: można przykleić gumolit na gumolit?

 6. 25 września 2014
  16:52

  MAciej

  witam .. można połozyc gumolit na płyte osb ?? jesli tak to w jaki sposób ..pozdr

  • 29 września 2014
   19:01

   admin

   Witam. Jeśli płyty osb nie są uszkodzone to oczywiście można ułożyć wykładzinę jak na zwykłe podłoże. W celach estetycznych pamiętać jednak należy o zniwelowaniu nierówności specjalnymi masami szpachlowymi (łączenia płyt, dziury po wkrętach). Jeśli płyty są częściowo uszkodzone to także trzeba podłoże wygładzić odpowiednimi masami szpachlowymi.

 7. 18 grudnia 2014
  13:48

  marcin

  ILE POTRZEBUJEMY WYKŁADZINY – wymiary podane w metrach kwadratowych? to powierzchnia wyjdzie w metrach do czwartej potęgi … BZDURA. u profesjonalisty chyba nie baaardzo …

  • 18 grudnia 2014
   14:07

   admin

   Wymiary wykładzin można obliczyć w metrach kwadratowych albo bieżących. Lepiej jest obliczać w metrach kwadratowych, bo metr kwadratowy to zawsze metr kwadratowy a metry bieżące są różne (zależy od szerokości rolki).

 8. 8 marca 2016
  07:19

  Admin

  Zapraszamy do dyskusji na nowo otwarte FORUM a także na nową STRONĘ firmy.

 9. 3 lutego 2017
  05:24

  Kubs

  Czym przymocować wykładzinę pcv do ściany z płyt OSB-3 w łazience domku letniskowego?

  • 4 marca 2017
   18:19

   admin

   Witam. To tego typu prac musi być zastosowany klej o bardzo dobrych właściwościach jak np. Uzin 200 S. proszę pamiętać, że na ścianę rekomendowane są cieńsze okładziny ścienne a nie typowe wykładziny PCW. Pozdrawiam

Napisz komentarz
Facebook

Google Plus

YouTube